Ovládání osvětlení

Řízení osvětlení najde uplatnění všude. Pro jakékoliv objekty či nemovitosti, od menších bytů až po velké skladové haly.

Konkrétní využití nachází systém v projektech bytů, apartmánů, rodinných domů a vil, restaurací a barů. Systém je dále osvědčeným řešením pro wellness centra, muzea, galerie, ale i zámky a také komerční prostory jako jsou obchody, kanceláře, učebny, zasedací místnosti nebo přednáškové sály.

Přínos řízení osvětlení chytrou elektroinstalací:

  • ÚSPORA elektrické energie a Vašeho času.
  • KOMFORT pohoda, jednoduché ovládání veškerého osvětlení z jednoho místa. Různé chvíle si vyžadují různou světlenou atmosféru. Díky moderní elektroinstalaci ji můžete měnit jedním dotykem.
  • REGULACE JASU, BARVY dnes už nestačí zapnout/vypnout. Stmívání nebo změna barvy osvětlení umožní nastavení toho správného světla.
  • AUTOMATICKÁ REGULACE  automatické řízení nebo intenzity světel na základě přirozeného venkovního osvětlení. Stejně tak ovládání osvětlení na základě informací o pohybu osob, východu nebo západu slunce nebo s využitím libovolných časových plánů.
  • SCÉNY ať už se jedná o vaše bydlení kde stiskem jednoho tlačítka při odchodu zhasnete všechna světla, nebo nastavíte to pravé osvětlení pro sledování filmu, romantiku nebo párty.
  • BEZPEČNOST simulace přítomnosti v domě, znamená náhodné zapínání a zhasínání osvětlení při setmění, systém tak evokuje, že dům není prázdný. Rozsvícení všech světel při spuštění alarmu, jistě odradí případného pachatele v pokračování.

Možnosti stmívání a řízení

Systém přináší komplexní řešení, díky němuž je možné ovládat a stmívat všechny druhy zátěží, od klasických žárovek s wolframovým vláknem, přes halogenové žárovky, zářivky, až po stále aktuálnější LED světelné zdroje. Ovládání je umožněno díky široké škále vlastních stmívačů regulujících přímo světelný zdroj a díky celé řadě jednotek ovládajících předřadníky analogovým signálem 0(1)–10 V nebo digitálně prostřednictvím protokolů DALI nebo DMX.

Vybírat je možné z mnoha spínacích či stmívacích prvků, kterou jsou vyráběny v různých provedeních. Využívat je možné prvky určené k instalaci do instalační krabice, na zeď, na DIN lištu do rozvaděče nebo do zásuvky.

Ovládejte různými způsoby

Pro ovládání osvětlení prostřednictvím systému lze využít celou řadu možností v rámci bezdrátového i sběrnicového řešení elektroinstalace. Je pouze na uživateli, jaký koncept si zvolí.

Koncept je volen primárně dle plánovaného rozsahu elektroinstalace a typu budovy, ve které je osvětlení řízeno. Jinak je nutné přistupovat k návrhu osvětlení a jeho řídicímu systému a jinak k bytu, restauraci, wellness centru, aj.

Obrovskou výhodou systémů je jeho flexibilita, která umožňuje investorům koncept ovládání upravovat bez drahých a často komplikovaných zásahů do stavební konstrukce. Obecně je možné pro ovládání využít následující možnosti, jejiž kombinací lze vytvořit několik úrovní ovládání – od velmi jednoduchého lokálního ovládání z nástěnných vypínačů, přes dotykové panely využívané například v zasedacích místnostech, dále pak přes aplikace pro chytré telefony či tablety, až po webové aplikace sloužící pro kompletní správu a dohled nad celou budovou.

Smart Home infografika